به نام پدر*

 

بعد از مدتی غیبت برگشتم تا به بهانه روز پدر ،مرد یا هرچی که میخواهین بگین تبریکی گفته باشم. روز پدر رو به همه پدرای خوب و زحمتکش ایران تبریک میگم. البته بغیر از اون عده معدودی که شاید نشه اسمشون رو پدر یا حتی مرد گذاشت.

تبریک میگم به همه اون پدرهایی که سکه طلا و ساعت طلا کادو میگیرن و یا کیفهای چرمی اعلاء، به اونهایی که اونقدر ندارن که حتی نیازی به کیف پول داشته باشن. به همه اون پدرهایی که عزیز دوردونه شون رو با چشمای اشکبار می فرستن یا فرستادن اون سر دنیا برای تحصیل یا عشق و حال و هرکار دیگه ای. به همه اون پدرهای زمینگیری که وقتی پسر یا دختر بزرگشون مثل نون آور خونه با دست پر،از در میان تو، پیشونیشون خیس عرق میشه. به همه پدرهای خوبی که امسال نمی دونن برای قبولی عزیزشون توی امتحانات چی کادو بدن، کلید خونه یا سوئیچ یه مازاراتی! به همه پدرهایی که نمی تونن در سایه سیستم آموزشی عدالت محور بچه شون رو حتی بفرستن مدرسه نمونه مردمی و در مقابل خواسته های کودکشون هر روز بیشتر له و خرد میشن و کمرشون بیشتر خم میشه. به پدرهایی که هر روز توی چشم بچه هاشون کوچک و کوچکتر میشن ولی عشق اونها توی دلشون بزرگ و بزرگتر.اونهایی که به صورت خیس از عرق شرم عادت کردن.     

به پدرایی که نگران چاقی مفرط عزیزشون هستن و همینطور به پدرایی که سر ماه کفش کتانی چینی میخرن برای پسر ریزنقش و لاغرشون که بره و توی زمینهای خاکی فوتبال بشه استعداد آینده این کشور. به همه اونهایی که مهرورزی این سالها بدجوری لهشون کرده.

به پدرایی که درسته که دیگه بین ما نیستن، ولی دارن از اون بالاها به پسرها و دخترای جوونشون نگاه میکنن و هنوز هم احساس سربلندی و غرور میکنن. و در حق اونها دعا میکنن تا برکت به زندگیشون بیاد(این قسمت مخاطب خاص هم داشت). به پدرایی که نون دادن، خون دادن. کوچک شدن تا ما بزرگ بشیم. مادرهای عزیز! نگذارید هیچوقت پرچم پدرا توی خونه پایین بیاد و اونرو همیشه به لطف و هنر مادرانتون افراشته نگه دارید. نه بخاطر مرد بودن جنس پدر، بخاطر پدر بودن. (ای بابا میگم از این پستها نذارم ها، اشکم سرازیر شد).

این روزبه یاد مردی نامیده شده که برای عده زیادی از جمله خودم، الگوی مردانگی و مروت محسوب میشه. مردی که در حق خیلی ها پدری کرد و هیچ یتیمی از کنارش بی نوازش عبور نکرد. به یاد اونی که مولای درویشان نامیده شده.ما که خیلی مخلصیم.

این روزها یه پدر دیگه ای هم هست که توی بیمارستان خوابیده و داره مراحل آزمایشات پزشکی رو می گذرونه تا برای عمل جراحی آماده بشه. یه چیزی توی مغزش داره نمیدونم به هیپوفیز یا جای دیگه فشار میاره و بیناییش رو تحت تاثیر قرار میده.ظاهرا عمل جراحی اجتناب ناپذیره.

منظورم پدر خودمه. میرم کنار تختش میشینم و باهاش شوخی های ناجور میکنم تا بخنده و تلخی و خشکی فضای بیمارستان رو بهتر تحمل کنه. بازوهای ستبرش که یه موقعی وقتی بچه بودم دست میزدم و با تعجب میگفتم مثل سنگه! الان کاملا آب شده و شده یه انسان لاغر و سفید و نورانی اما کماکان سرحال. قصد مکدر کردن اوقات شما و یا شخصی کردن این پست رو نداشتم. فقط می خواستم از همه اون دوستایی که اینجا رو میخونن خواهش کنم اگه یادشون بود و خواستن، برای سلامتی اش دعا کنن. دعا کنید تا دوباره بتونه بشینه روی مبل راحتی و کتابهای شولوخوف و گورکی رو بخونه و با هیجان برای مادرم که چندان علاقه ای نداره به شنیدن این قصه ها راجع به شخصیت های کتاب صحبت کنه. یا بشینه و قرآن بخونه برای شادی روح امواتش و هی تند و تند نت برداری کنه. اگه یادتون افتاد ما رو از دعای خیرتون و انرژی مثبت بی نصیب نذارید. سپاسگذارم. 

 

 

 

 

* نام فیلمی از جیم شریدان با بازی دانیل دی لوئیس.

پ ن: سپاس فراوان از همه دوستان گلم بابت اظهار لطفشون. دستتون رو میبوسم. پدر تا زمان عمل برگشته خونه و الان داره با کمال تعجب هنر عشق ورزی اریک فروم رو داره میخونهخنده. در ضمن قلب این نوشته مسئله شخصی ام نبود بلکه نوشته بالاییش بود. 

/ 24 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلی

جواد جان دیر بهت سر زدم.خدا رو شکر که حاشون خوبه.انشالا سالهای سال سایه شون بالا سرت باشه

نسرین

سلام خوبین؟ هیچ نگران پدر عریزتون نباشین یعنی جای نگرانی نداره خواهر من هم همین مشکل رو داشت و عمل کرد از راه بینی و الان سالهاست که به خوشی زندگی می کنه و بیناییش هم همون لحظه اول که از بیهوشی دراومد حل شد ایشالله همیشه سایه پر مهر ایشون بالای سر شما و خانواده محترمتان باشد و دعای ما هم بدرقه راهشون اي پدر اي مظهر رنج و تلاش غنچه اي بر پينه هاي دست تو خواهم گذاشت يك سبد بوسه نثارت ميكنم صبح و شب دست علي همراه و يارت ميكنم [گل]

افرا و پاییز

با اینکه متن زیبایی نوشتی ولی نمی دونم چرا نسبت به روز مادر و روز پدر و روز هرچی...اینقدر حساسیت پیدا کردم در حد کهیر زدن....فکر کنم بس که این روزها که می شه رادیو تلویزیون به جای شاد کردن دل مردم فقط "احساس عذاب وجدان " را تقویت می کنه! یادمه پدر بزرگم در روز سالمند همیشه شاکی بود که به جای نشون دادن این همه پیرهای ناتوان بهتر است پیرهایی را نشان بدهند که با وجود پیری هنوز دارند خوب زندگی می کنند تا به ما بیشتر انرژی بدهند. ضمنا خوشحالم که حال پدرتان خوب است وامیدوارم بهتر و بهتر هم بشود.

اشرف

سلام جواد جان . با کلی تاخیر این پست را خواندم چون در موقع نگارش آن من مشهد بودم و از طرف همه بچه های وبلاگی نایب الزیاره. اتفاقا روز میلاد حضرت علی من حرم امام رضا بودم. برای همه دوستان دعا کردم. برای تو از همه بیشتر. از بیماری پدر عزیزتان اطلاعی نداشتم اما برای همه بیماران دعا کردم . حتما این دعا شامل حال پدر مهربان شما هم می شده است. از اینکه الان بهترند و مشکلی ندارند خیلی خوشحالم. امیدوارم همیشه سایه پرمهر پدر و مادر بالای سرتان باشد. امیدوارم همیشه سالم و تندرست باشند. من همیشه برای تو دوست خوبم دعا می کنم و انرژی مثبت می فرستم. با آرزوی بهترین ها. سلام گرم مرا به پدر و مادر مهربانتان برسانید.[گل]

کیت

امید وارم هر چه زودتر حال پدرتون بهتر و بهتر شه و بسلامت برگردن خونه![گل][گل][گل]

تاني

اميدوارم پدرت سلامتي اش رو دوباره به دست بياره و ساليان سال در كنار خانواده باعزت زندگي كنن ... باباها خيلي عشقن خيلـــــــي .. هر كاري براشون بكني بازم كمه .. خيلي مراقبش باش و دلت با خدا باشه .. [گل]

گیلدا

امیدوارم سایه پدر و مادر همیشه بالاسرتون باشه ووجودشون دور از غم و بیماری!!

ژاله

سلام به برادر گرامیم.با کلی تاخیر وعذر خواهی . امیدوارم حال پدر گرامی وعزیز خوب باشند .از خدا می خواهم همیشه سلامت وتندرست باشند وروز به روز شاهد سرزندگی وشادابی شان باشیم.جای پدر ما هم هست وبرای سلامتیش دعا می کنیم که انشاءالله همیشه سالم وسلامت باشند. از بابت کمک برای زبان فرانسه بی نهایت سپاسگزارم . وقتی نوشته هایت را خواندم اشکم سرازیر شد وبه رابطه ی گرمتون افتخار می کنم و خوشحالم که دادش بزرگی دارم.

اسکارلت ایرانی-هلندی

اوه چه بد!! الان حال پدرت چطورن جواد؟ بهترن؟ امیدوارم که بهتر از قبل باشن. خیلی سخته ها... :((((

تنها

پدر یعنی پشتوانه . هیچ شرکت بیمه ای تو دنیا نمی تونه به آدم حس آرامش و امنیت خاطری رو بده که حضور پدر بهمون می ده. حضور پدر یعنی بیمه همه لحظه های دلتنگی و خستگی و مشکلات . دوست عزیز از صمیم قلب برای پدر خوبی که پسر خوب و قدرشناسی مثل تو داره دعا می کنم تا بهبودیشون رو بدست بیارن.